Škrečok sýrsky
Škrečkovi Sýrskemu hovoríme inak aj Zlatý. Sýrske škrečky na rozdiel od džungárskych máju veľa sfarbení (žltá,ryšavá, strieborná, svetlo sivá, medová...). Tento druh sa chová v našich domácnostiach najčastejšie.
Škrečok džungarský
- sú typické čiernym (šedým) pásikom cez chrbát.Sú malé, menšie než škrečky Sýrske. Sú dva druhy týchto škrečkov odlišuju sa iba svojím sfarbením. Pri týchto škrečkoch si musíte dávať naozaj veľký pozor! Dokážu sa veľmi "zmrštiť" a rýchlo vám utečú. (Mám s tým skúsenosť):D:D
Škrečok robovsky
- je najmenším zástupcom škrečkov, ktoré sa s obľubou chovajú v domácnostiach.Dorastá do veľkosti približne 7 cm. Zo všetkých druhov najmenej vhodný na maznanie,veľa radosti však prináša pozorovanie jeho rozmanitých činností.Škrečok Roborovský je " špecializovaný" na život v púšti. Jeho sfarbenie srsti mu poskytuje ochranu.
Škrečok čínsky
Škrečky čínske sú celkovo dlhšie a štíhlejšie ako škrečky džungárske, tiež majú dlhší chvostík. samci sú o niečo väčší ako samičky. Dospelé škrečky sú veľmi kľudné a spokojne dokážu sedieť na ruke.
Škrečok poľný
Od ostatných škrečkov sa odlišuje, tým že je podstatne väčší svojím vzhľadom skôr pripomína morča. Je zákonom chránený, nechová sa ako domáce zvieratko, jeho domov sú polia a lúky.Je trošku viac agresívny ako ostatné škrečky. Dorastajú do dĺžky 20-35 cm a dosahujú hmotnosť od 200 do 500 gramov. Potrava je najmä obilie, zelené rastliny.
Može sa škrečok kúpať?
Zrejme sa už stalo, že bol váš miláčik špinavý ,tak ste si povedali, že ho okúpete, keď už on sám sa do toho umývania nejako nemá.
Škrečok sa síce kúpať smie, no nie je to preňho veľmi dobré a to z niekoľkých dôvodov. Za prvé môže prechladnúť, či už z toho, že je teplota vody zlá, alebo ste ho dali mokrého do domčeka.Tiež väčšina škrečkov vodu nemá práve v láske. Preto ak dáte škrečka do umývadla, budú to preňho len ďalšie stresy, že sa nemôže dostať preč, lebo sa mu šmýkajú labky. V žiadnom prípade nepoužívajte na umývanie šampón, či mydlo!
Menšie inštrukcie
-každý deň dávajte škrečkovi čerstvé jedlo.A snažte sa mu ho dávať v rovnaký čas, aby si zvykol na nejaký režim :D
-denne mu dávajte šťavnatú potravu, alebo nejakú tu maškrtu :D
-vlhké piliny vymente za čisté.
-každý týždeň mu vymieňajte vodu a napájačku vyčistite.
-vymente piliny, domček opláchnite horúcou vodou a atktiež aj koliesko na behanie
-vymente konáriky na ohrýznie
-raz za mesiac mu vyčistite celú klietku
Starostlivosť o škrečky
Škrečky nie sú veľmi náročné na starostlivosť. No napriek tomu sa im treba venovať. Na bývanie je najvhodnejšia asi klietka s plastovým dnom. Nemala by však mať veľké rozostupy medzi mrežami, hlavne ak chováte menšie druhy škrečkov .(mohli by totižto utiecť)
Umiestnenie klietky by malo zodpovedať niekoľkým zásadám:
- škrečok potrebuje kľud, aby mohol nerušene spať
- škrečky zle znášajú slnko. Preto klietku nedávajte na priame slnko.
- škodí im tiež prievan, keďže pri ňom nachladnúť
- treba dbať aj na ideálnu teplotu a vlhkosť vzduchu. Vyhovujúca je izbová teplota.
Úvod
Vitajte na mojom blogu o škrečkoch. :D
Rada by som vám poskytla nejaké tie základné informácie o týchto malých stvoreniach , ako sa o nich treba starať ... Rada si prečítam Vaše odkazy, alebo odpoviem na vaše otázky. Dúfam, že sa Vám tu bude páčiť :D:D:D